featured

Ultrason Nedir ve Neden Çekilir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ultrason işlemi ses dalgası ile vücudun iç bölümüne ulaşılmasıdır. Ultrason vücuttaki tüm organlarda uygulanan görüntüleme tekniğidir. Detaylı ultrason da gebelerde bebek gelişiminin incelendiği metottur. Detaylı ultrason fiyatları hastaların özelliği ve uygulama kalitesine göre farklılık gösterebilmektedir.

Ultrason Kullanım Alanları Nelerdir?

Ultrason vücudun karaciğer, akciğer, safra kesesi, kalp, karın ve boyun gibi birçok noktası için uygulanan görüntü alma tekniğidir. Ultrason ile hastaların hastalık duyduğu alanda şüpheli durumun olup olmadı incelenmektedir. Hastaların ağrı hissettiği noktada ödem, polip, lenf, lap, kist gibi olumsuz durumların olup olmadığı bu tetkikle oluşacaktır.

Ultrason Fiyatları

Ultrason ve detaylı ultrason fiyatları ultrason işlemlerinin gerçekleştiği noktaya göre farklılık göstermektedir. Bu işlem Türkiye’de birçok noktada uygulanmakta fakat doğru veri alımında cihaz kalitesi çok önemlidir. Hastalığa tanı koymak ve tedaviye anında başlamak için kaliteli ve son teknoloji cihazlar kullanan görüntüleme merkezi seçilmelidir.

Hastaların anında tedaviye başlaması açısından bu tetkik önemlidir. Detaylı ultrason fiyatları uygulama merkezinin kalitesine göre farklılık gösterebilir.

Rahim filmi Nedir?

Rahim filmi, rahim boşluğunun ve tüplerin görüntülenmesinde kullanılan görüntüleme tekniğidir. Rahimde meydana gelen hastalıkların doktor tarafından kesin bir şekilde teşhisinde bu görüntüleme yönteminden destek alınmaktadır. Görüntüleme yöntemlerine göre rahim filmi fiyatları farklılık gösterebilir.

Film sayesinde rahim kanalları ile boşluklarının tespit edilmesi çok daha kolay ve kısa zaman içerisinde yapılır. Gelişmiş teknoloji ile laboratuvar hizmetlerinin getirdiği bu olanaklardan güvenle film çekimini yapılması mümkündür. Rahim filmi fiyatları gerçekleştirilen işlemlere göre bazen farklılık gösterebilir.

Rahimde meydana gelen hastalıkların tespiti gerçekleştikten sonra hastalara tedavi metodu uygulanmaya başlanmaktadır. Uygulama ile kadınlarda tümör ve kist meydana gelmesinin önüne geçebilmekte mümkün duruma gelmiştir.

Rahimde oluşan şekil bozukluğu, miyop ve polip vb. kitleler ve yapışıklıklar, rahim tüpü şişmesi ya da tıkanması üzerine bazı anormal olan durumlardan görülebilir. Fiziki muayene neticesinde kesin bir şekilde tespiti mümkün değildir. Ancak gerçekleşen rahim filmi ile beraber teşhis koyulabilmektedir.

Rahim filmi Nasıl Yapılır?

İşlem incesinde hastalara kontrast maddesi verilir. Madde ile detaylı görüntüleme yapılır. Radyolojik olarak tercih edilen HSG filminin jinekologlar tarafından yapılması çok önemlidir.
Hastaların muayene pozisyonuna alınması ile beraber yatırılmaktadır. Sonrasında genital bölge temizlenip muayene kaşığı denilen spekulum ile rahim ağzı görüntülenmektedir.

Rahim ağzının içerisine kateter yerleştirilmektedir. Kateter ile tıkaç etkisi sağlanarak, balon şişirilir. İşlem ağrısız olduğundan hastalara zarar vermez ancak gerginlik hissiyatı meydana gelebilir. İşlemden sonra istenen görüntüler sağlandıktan sonra rapor elde edilir.

Rahim filmi Kimlere Uygulanır?

Rahim filmi jinekologlar tarafından istenen bir filmdir. Görüntüleme işlemi kısırlık tedavisi alacak hastalara uygulanmaktadır. Doktora tedavi açısından net bilgiler sağlayacak bir filmdir. Film çekiminden sonra tedavi yapılacak aynı zamanda film çekiminde tıkalı kanallarda açılma meydana gelecektir.

HSG Filmi Avantajları Nelerdir?

Tıpta HSG filmi kaliteli ve profesyonel görüntüleme tekniğidir. Teknikten sonra hastaların kısır olup olmadığı anlaşılacak, tıkalı kanal varsa bu kanalların açılması sağlanır. Eski zamanlarda kadınlara fazla acı veren rahim içerisini görüntüleme de hsg filmi ile acısız ve daha gelişmiş teknikle uygulanacaktır.
Türkiye’de HSG filmi çekimine en fazla kısırlık tedavisi öncesinde başvurulmaktadır.

İşlemde yumurtalık, rahim içi ve yumurtalık kanallarının iç bölümü görüntülenmektedir. Ayrıca bu işlemle tıkalı yumurtalık kanallarının açılması mümkündür.  Türkiye’de rahim filmi diye de adlandırılan bu işlemlerin kaliteli merkezden alımı, tıkalı tüplerin açılımına yönelik de özel görüntüleme tekniğini ortaya çıkarmaktadır.

HSG Filmi Neden İstenir?

HSG filmi amacı rahim içini net bir şekilde incelemek ve detaylı bir şekilde görmektir. Hasta rahmi ve fallop tüpünün radyolojik olarak değerlendirilme işlemidir. İşlemlerin yapılmasında amaç sperm ve yumurtanın birlikte olmasına engel olan nedeni bulmaktır.

Normal rahim kanalında ve fallop tüpünde yumurta ile sperm birleşmesinde engel bulunmaz. Fakat fallop damarı dar ya da kapalı kadın rahminde sperm yumurtaya ulaşamadan kaybolacaktır.

 

Ultrason Nedir ve Neden Çekilir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Popüler Kadın ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!