gebelik-testi-nasil-yapilir-hamilelik-testi-ne-zaman-yapilmali

Gebelik Testi Nasıl Yapılır? Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır ?

Hamile olduğunuzdan şüphe ettiğiniz de yapmanız gereken en basit yol bir eczaneden idrar testi almaktır. Ama bu test her zaman doğru sonucu vermeyebilir. Bu yazımızda sizlere idrar testleri hakkında kafanızda oluşan sorulara cevap bulacaksınız.

Hamilelik (idrar) testi nasıl çalışır:

Hamilelik testlerinin sayısı çok olsa da genelde hepsi birbirine benzer sonuçlar verir. İdrarda hamilelik hormonu var mı yok mu bunu anlamamıza yardımcı olur. Bu testin üzerinde kimyasal bir şerit bulunur. Bu embriyo rahme yerleştikten sonra üretimi başlayan yumurtalık maddesini belirler. Bazı testler ise döllenme sonrası ortaya çıkan hamileliğin erken dönemlerinde beliren hiperglikozile hormonunu tespit eder.

Hamilelik testini ne zaman yapmalıyız:

Eğer âdetiniz üzerinden 5–6 gün geçtiyse ve hala adet olmadıysanız bu testi yapabilirsiniz. Daha zamanlama erken ise olumlu bir sonuç alamazsınız. Test erken dönemde kimyasal gebeliği gösterebilir buda sizin kesin olarak hamile olduğunuz anlamına gelmez. En iyi sonucu alabilmek için âdetinizin üzerinde bir hafta geçmesini bekleyin.

Hamilelik testini erken yaparsak ne olur:

Eğer sabırsızlanıyorsanız, âdetinizin gecikmesini beklemiyorsanız bu test size doğru sonuç vermeyebilir. Bu durumda bu testi değil laboratuar testini yaptırmanızı öneririz. Daha doğru bir sonuca ulaşmış olursunuz.

Gebelik testini nasıl yapmalıyız:

Bu testi yapmak için en iyi zaman sabah saatleridir. Aldığınız testin yönlendirmelerini ve tavsiyelerini iyice okuyunuz. Çünkü bazıları test çubuğunu idrarın akışına göre tutmanızı isterken bazılar da idrarınızı bir kaba koyduktan sonra test çubuğuna damlatmanızı ister. Bütün idrar testleri aynı değildir hepsinin kendine göre işleyişi vardır. İdrar testlerinin de süresi vardır. Zamanı geçmiş bir idrar testini kullanmayın çünkü size doğru bir sonuç vermez.

Hamilelik testinin soluk çıkması durumunda ne yapmalıyız:

Test sonucunun soluk çıkması test çubuğu üzerinde hiç belli olmayan silik bir görüntü oluşması demektir. Bu testlerde eğer hamile iseniz pozitifin yanlış çıkma ihtimali çok düşüktür. Silik bir pozitif çizgisi çıkmış ise bu durum hamile olma durumunuzun yüksek olduğunu gösterir. Bu durumda 3–4 gün bekledikten sonra tekrar bir test yapabilirsiniz. En doğru sonuca ulaşmak istiyorsanız doktora gidip kan testi yaptırmalısınız. Bu size kesin sonucu verecektir.

Hamilelik testi pozitif çıkarsa ne yapmalıyız:

Eğer hamilelik testinde sonucunuz pozitif çıkmış ise yüksek oranda bu hamile olduğunuzu göstermektedir. Tam olarak emin olmak istiyorum diyorsanız bir jinekolog doktoruna başvurup kan testi yaptırmaya gerek olup olmadığı hakkında bilgi alın. Çok yüksek olasılıkla doktorunuz da size hamile olduğunuzu söyleyecektir. Sıra bu mutlu haberi yakınlarınıza vermeye geldi.

Hamilelik testi negatif çıkarsa ne yapmalıyız:

Diyelim ki yaptığınız test sonucu negatif çıktı. Ama buna rağmen hala adet olmadınız. Bundan sonra yapmanız gereken 1–2 gün bekleyip tekrar test yapmaktır. Bekleyin diyoruz çünkü vücudunuz hCH hormonunu üretmemiş olabilir ve ya düşündüğünüzden farklı bir dönemde yumurtlama gerçekleşmiş olabilir. İkinci testide yaptıktan sonra sonuç negatif çıkarsa hamile olma durumunuz düşük demektir. Fakat siz mutlaka doktorunuza başvurunuz. Gözden kaçırmış olduğunuz bir şeyler olabilir. En iyi sonucu size bu işin uzmanı jinekologlar söyleyecektir. Hem kafanızdaki soru işaretlerine de yanıt bulmuş olursunuz.

Gebelik Testi Nasıl Yapılır? Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Popüler Kadın ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!