featured

Tüp Mide Ameliyatı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günümüzde sıkça görülen hastalıklardan biri olan obezitenin tedavi yöntemlerinden biri tüp mide ameliyatı işlemdir. Bu işlem ile pek çok obezite hastalığı yaşayan birey mevcut sağlık problemlerinden kurtularak yaşam kalitelerini arttırmaktadır. Obezite hastalığı, başta kardiyovasküler hastalıklar olmak üzere diyabetten depresyona kadar pek çok sayıda önemli hastalığa zemin oluşturmaktadır. Bu nedenle tedavi edilmesi ve üzerinde durulması gereken bir rahatsızlıktır.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı işlemi, obezite hastalığı yaşayan bireylerin mevcut sağlık sorunlarının giderilmesi için uygulanan bir işlemdir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından “vücuttaki yağ kütlesinin, kas ve kemik doku gibi yağsız kütleye oranla artması ve aşırı yağ depolanması ile karakterize edilmiş kişide fiziksel, psikolojik veya sosyal sorunlara yol açan enerji metabolizması bozukluğu” olarak tanımlanmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Vücut kitle indeksi 50 kg/m2’den yüksek olan ve süper obez olarak tanımlanan ileri evre obezite hastaları için uygun bir tedavi yöntemidir.

En Sık Hangi Mide Küçültme Ameliyatı Yapılıyor?

Günümüzde, risk oranı düşük olan ve en sık uygulanan mide küçültme ameliyatı olarak karşımıza tüp mide ameliyatı çıkmaktadır. Bu mide küçültme ameliyatı yöntemi yaklaşık 15 yıldır uygulanmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Obezite hastalığının tedavi yöntemi olan tüp mide ameliyatı işlemi 18 ile 65 yaş aralığında bulunan kişilere uygulanmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenilmeli?

Hastalar işlem sonrasında;

  • Kalorisi düşük ve şekersiz içecekler içmelidir.
  • Karbonhidrat oranı yüksek kremalı içeceklerden uzak durmalıdır.
  • Ameliyat sonrası kişilerin yemek yerken sıvı tüketmeleri gerekir.

Obezite Tedavisi İçin Ameliyat Çeşitleri

Obezite hastalığı için tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Slevee Gastrektomi = Tüp Mide Ameliyatı
  • Mide Kelepçesi = Gastrik Band.
  • Gastrik plikasyon = Mide Katlanması
  • Mide Bypası ( Roux-en Y Gastric Bypass, RNY Gastrik Bypass)
  • Mini Mide Bypası
  • Duodenal Switch.

 

Obezite Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

İşlem sonrasında hastaya sıvı gıdalar ve yumuşak gıdalar tüketmesi önerilecektir. İşlemden bir süre sonra yavaş yavaş katı gıdalara geçilir. Hastanın işlem sonrasında hastanın karbonhidrat ağırlıklı beyaz ekmek, makarna, pirinç gibi besinlerden uzak durması gerekir.

Obezite Cerrahisi Ameliyatı Nasıl Etkili Oluyor?

Obezite rahatsızlığı olan hastalara uygulanan obezite cerrahisi ameliyatı ile hastanın midesinin bir bölümü çıkartılır ya da besinlerin emilimi engellenir. Bu şekilde vücut ihtiyacı olan gerekli besin değerlerini vücutta biriken yağ depolarından alır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Kadar Sürede Ne Kadar Kilo Verilir?

Hastaya uygulanan obezite cerrahisi ameliyatı sonrasında ilk bir ay içerisinde ortalama olarak 10 ila 25 kilo verilebilmektedir. İşlem sonrası ilk 3 ay hastanın en hızlı kilo verdiği dönemdir. 6 aydan sonra ise devam eder fakat yavaş bir şekilde.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Zaman İşe Dönmek Mümkün?

Obezite cerrahisi ameliyatı sırasında karşılaşılabilecek olası bir problem elbette ki hastanın işe dönme süresini geciktirecektir. Fakat normalde 3 ila 4 hafta sonrasında hasta işine geri dönebilmektedir.

Mide Balonu Nedir?

Endoskopi uygulaması ile mideye yerleştirilen ve içine hava ya da sıvı enjekte edilerek midede hacim alıp yer kaplaması sağlanan silikon maddeye mide balonu denir.

Kaç Tip Mide Balonu Vardır?

Operasyon için kullanılan mide balonu çeşidi 4 tanedir. Sıvılı ve havalı balon, ayarlanabilir hacimli balon, kendiliğinden erime özelliği bulunan ve çıkarılma sürelerine göre balon modelleridir.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Kapsül formuna sıkıştırılmış olan mide balonu, bol su ile hekim kontrolünde yutulur. Kapsülün ucunda yer alan aparat ile balon şişirilir. Mideye gönderilen balonun midede doğru yere konumlandırılıp konumlandırılmadığı konumlandırılmaması röntgen çekilerek kontrol edilir.

Mide Balonu Nasıl Etki Eder?

Mideye gönderilen mide balonu mekanizması mide içinde kısmi yer kaplayıcı etkisi ile doyma hissi oluşturularak kişide gıda alımını kısıtlar. Mide balonu işlemi sayesinde kişinin altı ay içinde total vücut ağırlığının %15 ila %20’si civarında kilo vermesi sağlanır.

Mide Balonu ile Ne Kadar Kilo Verilir?

Hastaya uygulanan mide balonu işleminde kişinin kilosunun %15-20’si verilir yani tedaviye uygun kişilerin V.K.İ aralığı belli olduğundan ortama 15 ila 20 kg kilo kaybı görülebilmektedir.

 

Tüp Mide Ameliyatı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Popüler Kadın ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!