featured

Gıda İntoleransı (Besin Duyarlılığı) Testi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vücudumuz bazı durumlarda aldığı gıdaları sindirmekte zorluk çeker. Bundan dolayı gıda intoleransı sorunu ile karşı karşıya kalınabilir. Buna aynı zamanda bağırsak florasının bozulduğunu da söyleyebiliriz. Besinlere karşı gösterilen reaksiyonların aza çekilmesi için mutlaka yeme içmeye dikkat edilmeli. Alınan kan ile birlikte teşhis konulabilir.

Gıda İntoleransının Sık Rastlanan Semptomları Nelerdir?

Genelde ortaya çıkardığı semptomlar arasında gıda intoleransı testi mide problemleri yer alıyor. Çünkü burada gıdaların sindirimi zor olduğu için mideye rahatsızlık veriyor. Bunun yanı sıra baş ağrısı, şişlik, kusma, halsizlik gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilir. Uzman hekimden yardım alarak diyet listesinin hazırlanması gerekir.

Gıda İntoleransı Nedenleri Nelerdir?

Gıda intoleransı genelde vücutta sindirimi gerçekleşmeyen gıdalardan kaynaklı olarak ortaya çıkar. Aslında burada sorunun giderilmesi adına yeme içmeye dikkat etmek gerekir. Besin intoleransının nedenleri; her vücut yapısı gıda sindirimine uygun olmadığı için ortaya çıkar.

Gıda İntoleransı Tanısı Nasıl Konulur?

Burada hastalığını tanısını koyabilmek için uzman hekimden yardım alınmalıdır. Belirtilerin ortaya çıkması üzerine hastaneye gidilmeli. Belirtiler tek başına yeterli kalmıyor. Yapılan test ve tahlille birlikte sorunun ortadan kalkması sağlanır.

Beslenme Nasıl Ayarlanır?

Sindirimi zor olan gıdalardan uzak durulmalıdır. Kafein, süt, gıda boyası içeren gıdalar, fruktoz gibi bileşenlerin var olması halinde daha dikkatli olmak gerekir. Yapılan test ve tahlil sonrasında diyetisyenden yardım alınır. Böylelikle hastalık kontrol altına alınmış olur.

Gıda İntolerans Testi Fiyatları

Gıda intoleransının testini yapmak isteyen kişilerin bunu hastane ortamında gerçekleştirmesi gerekir. Devlet veya özel hastanelerde yapılmasında bir sakınca yoktur. Fakat acil durumlarda daha kısa sürede sonuç almak isteyenlerin özel sağlık merkezlerine başvurabilir. Fiyat hakkında bilgi vermek mümkün olmadığı için işlemin yapılacağı hastaneyle iletişime geçerek fiyat bilgisi alınabilir.

Evlilik Öncesi Yapılan Testlerin Faydaları

Evlilik öncesinde yapılan hiv testi ile günlük yaşamda daha sağlıklı sonuçlar alınmasına yardımcı olur. Çünkü cinsel yolla bulaşan pek çok hastalık mevcuttur. Hastalıkların önüne almak için korunma yollarına başvurulabilir. Bulaşıcı hastalıkların önüne geçmek için düzenli olarak testler ve tahliller yapılmalıdır.

Hiv Testi Nedir?

Korunmasız olarak yaşanan cinsel ilişkilerin beklenmedik zaman diliminde bulaşıcı hastalık haline gelmiş oluyor. Açık yara veya cinsel temasın gerçekleşmesi halinde virüs yayılımı oranla yüksektir. Sorunun önüne geçebilmek adına mutlaka testin uygulanması gerekiyor. Birden fazla partnerle cinsel ilişki yaşandığında mutlaka kondom kullanımına dikkat ederek hastalığın yayılımını engellemek sağlıklı sonuç verecektir. Düzenli olarak Hiv testi yapılarak sorunların aza çekilmesi sağlanır.

Hiv Testi Nasıl Uygulanır?

Hiv testi yapılacağı zamanlarda hastadan numune kan alınır. Alınan kan ile birlikte laboratuvar ortamında incelenmesi sağlanır. Sadece kan ile sınırlı değildir. Aynı zamanda alınan idrar örneğiyle de analizler yapılabilir. Yapılan testle birlikte hastada virüse rastlanıp rastlanmadığı kolay bir şekilde tespit edilebilir.

Hiv Testi Kaç Günde Sonuç Verir?

Cinsel ilişkinin yaşanması üzerine hemen test yapılması doğru değildir. Çünkü virüsün bulaşıcı hale gelmesi durumunda bunun 5 gün ile sınırlı olduğunu söylemek mümkündür. Vücutta bulaşıcı hale gelen virüsün tespitini sağlamak için 10 günlük sürece ihtiyaç duyulur. Yapılan testin negatif veya pozitif çıkması üzerine önlem alınmasında fayda olacaktır.

Hiv Testini Evlilik Öncesi Yaptırmak Zorunlu mudur?

Evlilik öncesinde hiv testinin yapılması zorunlu değildir. Fakat evliliğin resmiyete dökülmesi için öncesinde çiftlerden sağlık raporu istenir. Sağlık raporunda cinsel yolla bulaşan hastalık veya virüslerin tespitini sağlamak mümkündür.

Cinsel Hastalık Testi Nedir?

Cinsel hastalık testi ile kişinin DNA’sı incelenir. Pcr testi olarak da bilinen bu testin son zamanlarda çok fazla yapıldığını biliyoruz. Özellikle covid şüphesi taşıyanlarda sıklıkla yapılır hale gelmişti. Cinsel hastalıkların teşhisini sağlamak adına da yapılması uygundur. Virüsün, bakterinin incelenmesi için hastadan alınan kan veya idrar örneğiyle tespitini sağlamak mümkündür.

Cinsel Hastalık Testi Kimlerden İstenir?

Genelde evlilik kararı alıp bunu resmiyete dökmek isteyen kişilerden cinsel hastalık testi istenir. İhtiyaç durumunda veya şüphelenilen durum karşısında testin yapılmasında herhangi bir sorun yoktur. Tam aksine rutin olarak yapılması sağlık açısından büyük önem taşır.

Cinsel Hastalık Testi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cinsel hastalık testi öncesinde herhangi bir ön hazırlık yapılmasına gerek yoktur. Sadece korunmasız cinsel ilişki yaşandıysa testin hemen yapılmaması gerekir. Yapılan testin doğruluk oranı oldukça düşük olur. Bunun doğruluk payı yüksek olması için cinsel ilişkiden sonraki 5-10 günden sonra yapılması daha sağlıklı sonuç verecektir.

 

 

 

Gıda İntoleransı (Besin Duyarlılığı) Testi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Popüler Kadın ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!