featured

Kırık Diş Tedavisi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çeşitli nedenlerden dolayı kırılan dişlere kırık diş tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavi alanında uzman kişiler tarafından uygulanan bir işlemdir.

 

Kırık Diş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Çeşitli nedenlerden dolayı kırılan dişlerin ağız içerisinde ağrı oluşturmasında hastaya uygulanan kırık diş tedavisi işlemi uzman doktorlar tarafından uygulanır. Tedavi edilmeyen kırık dişler ağız içerisinde çeşitli diş ve diş eti sağlığı sorununa neden olabilmektedir.

 

Kırık Diş Nasıl Çekilir?

İşlem öncesinde hastaya lokal anestezi uygulanır. Lokal anestezi ile acı ya da ağrı hissetmeyen hastanın kırık dişi alanında uzman diş doktoru tarafından gerekli aletler ile çekilir.

 

Kırık Diş Nasıl Tedavi Edilir?

Kırık dişlerin farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Kırılan dişin, diş köküne uzanmadığı durumlarda kırık diş parçası parça çıkartılır. Diş kırığı pulpaya kadar uzandığı durumlarda hastaya kanal tedavisi uygulanır. Yani hastaya uygulanan kırık diş tedavisi hastanın mevcut ağız ve diş sağlığına, kırık dişe vb. gibi etkenlere göre değişir.

 

Kırık Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş kırığı travmatik bir durum olduğu için kişinin olası diş ağrısı durumunda alanında uzman hekime başvurması gerekir. Hastaya kırık diş tedavisi uygulanarak kişinin mevcut diş problemi giderilir.

 

Kırık Dişe Dolgu Yapılır Mı?

Kırılan dişe, hastanın kırık dişi, kök dişine kadar inmediği ve diş kökünün zarar görmediği durumlarda dolgu işlemi yapılabilmektedir.

 

Kırık Diş Dolgu Olur Mu?

Evet kırık dişe dolgu yapılabilmektedir. Fakat dolgu işleminin yapılabilmesi için hastanın diş kökünün sağlam olması gerekir.

 

Kırık Diş Çekimi Fiyatları

Kırık diş çekimi fiyatları farklı etkenlere göre değişmektedir. Bu nedenle net ve doğru bilgi için kişinin muayene olduktan sonra fiyat bilgisi alması tavsiye edilir.

 

Diş Taşı Temizliği Nedir?

Çeşitli nedenlerden dolayı dişlerde oluşan diş taşı, uzman doktorlar tarafından dişlere uygulanan diş taşı temizliği ile temizlenebilmektedir. Diş taşı temizliği, tartar olarak bilinen tabakaların diş hekimi tarafından özel aletler ile çıkarılma işlemidir.

 

Diş Taşı Temizliği Kimlere Uygulanır?

Diş yüzeyinde ya da diş minesinde oluşan tartar oluşumu, yaş ya da cinsiyet fark etmeksizin herkes diş taşı temizliği ile temizleyebilmektedir.

 

Diş Taşı (Tartar) Oluşumu Nasıl Engellenir?

Kişinin gündelik yaşamı sırasında düzenli diş fırçalaması, diş ipi kullanıma dikkat etmesi ve düzenli olarak ağız-diş kontrollerini yapması durumunda dişlerde tartar oluşumu engellenebilmektedir.

 

Tartar Oluşumunun Belirtileri Nelerdir?

Tartar yani diş taşı, dişlerin ön ve arka taraflarında oluşur. Dişlerin arka yüzeyinde meydana gelen sarı lekelenmeler tartar oluşumunun en net belirtilerinden biridir. Bu gibi belirtiler ile karşılaşıldığında kişi alanında uzman bir diş hekimine diş taşı temizliği yaptırması gerekmektedir.

 

Tartarın Ağız Sağlığına Etkisi Nedir?

Tartarlar, ağızda meydana gelen plakların ağız içine daha fazla yapışması için zemin hazırlayan yapıya sahiptir. Ağızda biriken plaklar ağız içerisinde çeşitli diş ve diş eti rahatsızlığına neden olur. Bu nedenle ağızda oluşan tartarların düzenli olarak temizlenmesi gerekir.

 

Tartar Temizliği Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tartar temizliği sonrasında dişlerde ve diş etlerinde hassasiyet oluşabilmektedir. Bu nedenle işlem sonrasında ilk gün aşırı sıcak ya da aşırı soğuk gıda veya içecek tüketiminden uzak durulması gerekir.

 

Diş Temizleme Nasıl Yapılır?

Bu işlem sırasında diş hekimi, diş temizleme işlemini ultrasonik ve periodontal aletler aracılığı ile yapmaktadır. Kullanılan bu aletler ile dişlerde oluşan tartarlar titreştirilerek temizlenir.

 

Diş Temizleme Kimlere Uygulanır?

Yaş, cinsiyet vb. gibi etkenler fark etmeksizin herkese uygulanabilen bir işlemdir. Yalnızca işlem öncesinde kalp hastası bireylerin doktoruna kalp hastası olduklarını belirtmeleri gerekir. Çünkü diş temizleme işlemi sırasında uygulanan bazı işlemler kalp hastası olan bireylere uygulanmamaktadır.

 

Diş Temizleme Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlemden önce hastanın herhangi bir hazırlık yapmasına gerek yoktur.

 

Diş Temizleme İşlemi Acıtır Mı?

İşlem sırasında hastaya uygulanan lokal anestezi sayesinde hasta acı ya da ağrı hissetmemektedir. Fakat işlem sonrası hassasiyet ve işlem sırasında bazı kişilerde ufak sızlanmalar meydana gelmesi olası bir durumdur.

 

Diş Temizleme Fiyatları

Ağız ve diş sağlığı için oldukça önemli olan diş temizleme işleminin fiyat bilgisi, kişinin uzman hekimi tarafından muayene edildikten sonra alması tavsiye edilmektedir.

 

Kırık Diş Tedavisi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Popüler Kadın ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!